PLES PRO FENIX 2018

Drazí Feničané, jak možná víte, 14. dubna se v Hotelu Voroněž konal 2. ročník Plesu pro Fenix. Psát článek o akci je vždycky za trest. Když jsme poněkolikáté smazali pokus o rádoby zábavné shrnutí večera, rozhodli jsme se to vzít z druhé stránky (protože jakýkoliv slovní popis je na to prostě krátký).

Přikládáme výběr z reakcí, které jsme na ples dostali:

„Pro mě nejlepší ples v Brně!“

„Celou sobotu jsem měl hektickou, ale večer na plese jsem se úžasně uvolnil. Bylo to príma.“

„Moc se mi líbila žonglérka, asi si koupím míčky.“

„Předseda by to takhle měl nosit pořád!“ (poznámka k pirátskému převleku předsedy Ladislava Loebeho).

„Bylo to fajn, ale mohlo by to být ještě lepší. Dal bych dvojku.“

„Všechno bylo krásné, ale musím obzvlášť vyzvednout balet. Nemohla jsem z tanečníků spustit oči.“

„Myslel jsem si, že to bude super, ale nečekal jsem, že až tak super.“

„Měli byste si zřídit vlastní agenturu. Je neuvěřitelné, že dokážete takový ples zorganizovat.“

„Krásná akce, tolik radosti jsem dlouho nikde neviděl.“

„Už druhý rok po sobě jste mě pěkně naštvali! Proč musí ples končit tak brzo?“

Poslední příspěvek hovoří za vše. Děkujeme všem, kteří mají větší či menší podíl na podobě 2. ročníku Plesu pro Fenix.

Děkujeme partnerům, účinkujícím a samozřejmě všem Vám, kteří jste večer roztáčeli na parketě.

Benefiční dražba 2018

 • Jiří Mayer: Fenix

  VYVOLÁVACÍ CENA: 5000 Kč

  Autora baví dětský rukopis. Má rád, když dítě maluje nebo kreslí nezaujatě, bez norem. Z toho důvodu ztvárňuje především zvířata, a to typicky infantilním způsobem. Vtipně provedené objekty zachycuje na expresivní pozadí. Obrazů prý zatím neprodal dost, aby se jimi mohl živit. Ve volném čase se dle vlastních slov věnuje umění a vínu. Jeho Fenix představuje nejrozměrnější kus naší sbírky a vznikl speciálně pro účely benefiční dražby.

 • Michaela Piňosová: Royal Highness

  VYVOLÁVACÍ CENA: 2000 Kč

  Věnuje se převážně malbě na zeď, kterou vyhledává, protože "samotná struktura zdi nabízí neocenitelné efekty". Miluje kontrast, což se projevuje právě v díle Royal Highness. Jemná éterická malba pastelkou kontrastuje s na první pohled bytelným olejem, vznešená linie obličeje královny, ženy, bojovnice je v protikladu s linií vlasů - nekompromisním tahem štětce, jehož tvrdost snižuje jemná barva oleje. Autorka je vedle specifického tvůrčího stylu zajímavá také vlastní benefiční činností. V rámci dobročinného projektu Víly pro děti zkrášluje prostory nemocnic, dětských domovů a dalších prostor pro nemocné či hendikepované děti.

 • Marie Veselská: Ráno na slepém rameni Moravy

  6500 Kč

  Řeka Morava a její meandrující tok inspirují Marii Veselskou již léta. Krajinomalba s motivy z tohoto prostředí jsou také hlavní náplní autorčiny tvorby, nebrání se však ani ztvárnění zátiší, kde jí jsou nejčastěji modelem květiny, věnuje se též portrétům. Autorka vnímá tvorbu jako příležitost podělit se o přírodní krásy a nabídnout je lidem prostřednictvím svých obrazů.

 • Jana Ondrušová - Wünschová: Houslový koncert

  7500 Kč

  Impulzem k prvotní tvorbě pro ni dle vlastních slov bylo narození bratříčka, kterého neustále kreslila. Tvorbou chce sdílet krásu, něhu a lásku k životu. Specifický styl autorky se projevuje ve výjimečné propracovanosti hry barev a stínů. Každé dílo vždy pečlivě promýšlí a dotahuje do detailu. Stejně tomu bylo i u darovaného obrazu, kdy se rozhodla postavu houslisty zahrnout až těsně před dokončením.

 • Monika Vosyková: Bojovník

  9900 Kč

  Sama o sobě říká, že se projevovala výtvarně již od útlého věku, když doma "ryla rodičům obrázky do zdí". Během dětství navštěvovala Lidovou školu umění, sochařství se věnovala na střední škole, absolvovala pražskou Umprum. Dnes tvoří na Vysočině, kam se po studiích vrátila. Vystavovala na devadesáti výstavách, její díla jsou součástí soukromých sbírek po celém světě. V sochařině nejčastěji zpracovává téma hlavy, ve skle minimalismus ve vlnách, občas obě techniky propojí. Bojovník - nikoliv válečník - se statečně pere s osudem, životem a všedními starostmi.

 • Jiří Wolf: Zastánce

  9900 Kč

  Získal několik ocenění na Mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Užívá převážně klasické kovářské techniky ruční práce. V jeho tvorbě se projevuje nový smysl užití tradičních postupů. Věnuje se i uměleckému řemeslu, které chápe jako vytváření předmětů s vysokou estetickou hodnotou uplatňujících se zároveň v praktickém životě. Interiérová kovaná plastika Zastánce představuje ochránce domácnosti, je vytvořena z jednoho kusu. Práce je vytvořena z jednoho kusu, je zde užito kování hrubé i přesné. Plastika na štíhlé podstavě spolu s roztaženými křídly symbolizuje pohyb vzduchem a neustálou bdělost.

 • Palírna U Zeleného stromu: Unikátní anýzovka

  1500 Kč

  Legendární palírna letos slaví pět set let od založení. Při té příležitosti vznikla unikátní limitovaná edice anýzovek, jež zrály v sudu patnáct let. Edice nese jméno Jakuba Vojáčka. Ten se svým českým důvtipem zasloužil o zdokonalení výroby prostějovské anýzovky, kterou pálil ve vylepšených destilačních aparaturách. Poté byl pečlivě vybraný destilát uložen do sudů z bílého dubu, který nápoji propůjčil jemnost a harmonicky propojil všechny byliny, koření a semena. Nejvýraznější složkou harmonické chuti je anýz. Toto vonné koření má blahodárné povzbuzující účinky, podporuje chuť k jídlu, přispívá dobrému trávení, dokonce pomáhá vylepšit pleť a povzbudit vášeň. Proto je anýzovka od počátků své prostějovské výroby právem považována za všelék.

 • Pavel Gabzdyl: Petrov a Měsíc v jedné linii

  3280 Kč

  Autor je obyvatelům jižní Moravy znám především díky projektu Neuvěřitelné Brno, v rámci kterého publikuje neobvyklé fotografické pohledy na naše město. V pondělí 7. srpna 2017 došlo v Brně ke vzácnému okamžiku, kdy se Slunce, Země, Katedrála sv. Petra a Pavla a Měsíc dostaly do jedné linie. Pavel Gabzdyl, fotograf a úspěšný popularizátor astronomie nechal vytvořit fotografie v pro zatmění symbolickém počtu třiceti šesti kusů. Součástí díla je i dopis s příběhem o vzniku snímku.

 • Zdeněk Macháček: Sovička

  5900 Kč

  Sochař Zdeněk Macháček patří k nejstarší generaci. Žije a tvoří na Vysočině, která je jeho velikou inspirací. Poslední cykly nesou názvy Duše stromu a Paměť stromu. Jeho práce najdeme v galerii města Brna na Špilberku, v Galerii z ruky v Křížovicích a v mnoha soukromých sbírkách. Za své celoživotní dílo obdržel cenu Města Brna. Sovička patří do celoživotního průběžného cyklu zvířat. Právě oblíbené sovy vznikají v různých podobách, vážných i žertovných celá léta. I tato – jedna z posledních - je výsledkem jeho velké lásky k nočním ptákům.

 • Helena Šuranská: Enkaustická malba

  1000 Kč

  Enkaustika je znovuobjevená antická technika malování voskem. Základem je horký včelí vosk s barevnými pigmenty a nahřívané kovové nástroje. Autorka sama říká, že si ji "technika našla v pravou chvíli, a kdyby ji dávno nevymyslel někdo jiný, musela by si ji najít sama". Malování je pro autorku způsob vyjádření emocí, nálad, stavu mysli, přináší uvolnění, radost a uklidnění. Její práce visí mj. například u starosty města Sées ve Francii, na radnici v Tonisvorstu v Německu, u ombudsmanky Anny Šabatové, u režisérky Olgy Sommerové nebo novinářky Petry Procházkové.

 • Vlasta Švejdová: Ostrovanka

  2500 Kč

  Brněnská umělkyně Vlasta Švejdová vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor drobný umělecký průmysl - loutkářství a hračky u prof. Karla Langra. Na začátku kariéry se věnovala novinové ilustraci, mimo jiné působila v satirickém týdeníku Dikobraz. Léta se zabývá psaním krátkých pohádek a příběhů pro děti, samozřejmě s vlastními ilustracemi. Má za sebou spolupráci s Filmovým studiem Barrandov a se Zlínským filmovým studiem. Ženský portrét s pohádkovými rysy a jednoduchým názvem je pro autorčinu obrazovou tvorbu typický. Má celkem čtyři děti, šest vnoučat a jednu pravnučku, syn Rudolf Brančovský je také vyhledávaným malířem a uznávaným hudebníkem.

 • Lea Kolkopová: Květiny

  6500 Kč

  Před třemi lety nastal autorčin výtvarný zlom. Říká, že "toužila nemít hranice, nehodnotit výsledek podle předlohy, zachytit své nitro, jehož vyjádření bude vždy správné, protože vychází zevnitř". Dodnes maluje spontánně, malbou vyjadřuje emoce, radost z tvorby předává ostatním v kurzech Svobodného malování. Nejčastěji využívá špachtli, která je hravá a nepředvídatelná, a vrstvení barev až do reliéfní podoby. Obraz Květiny připomíná první jarní dny roku 2017, paprsky v autorčině ateliéru, touhu tvořit něco radostného a přivítat jaro.

 • Bartoňovi: Květ života

  5500 Kč

  Rodinná firma SÍLA DŘEVA manželů Petra a Jany Bartoňových sídlí v Českém ráji. Srdeční záležitostí manželů je ruční tvorba a prodej meditačních a pozitivní energií nabitých předmětů, pyramid, posvátné geometrie, keltských a egyptských symbolů. Světlo, které manželé do benefiční dražby darovali, je ručně vyrobený originál kombinující polodrahokamy - křišťál, ametyst, fluorit, křišťálové sklo a v tvorbě všudypřítomné dřevo. Květ života - starodávný geometrický symbol spolu s vibracemi polodrahokamů působí blahodárně na člověka jak po psychické, tak i po fyzické stránce.

 • Oldřich Bartošek: Růže

  2000 Kč

  Umělecký kovář a restaurátor se zabývá výtvarným řešením a zpracováním architektonických doplňků interiérů a exteriérů soukromých i státních subjektů, a to v klasické kovářské podobě, ale i moderní podobě v kombinaci s různými materiály. Portfolio autorovy tvorby je rozsáhlé, od vstupních bran po drobné interiérové ozdoby. Samostatnou kapitolou je výroba replik mučicích nástrojů. Této tématice se Oldřich Bartošek věnuje již dlouhou řadu let. Mimo jiné se podílel na výrobě replik pro hrad Špilberk. Kovaná růže je vykována z jednoho kusu železa, jako klasická ukázka ruční kovářské tvorby. Nejprve se odkuje stonek, potom okvětní lístky, které se nasekají a zavinou. Tento postup se autor naučil od svého mistra. Detailní postup výroby je zachycen na videu s názvem Dárek na stránkách www.kovarstvibartosek.cz.

 • Marta Pantůčková: Fenix

  2500 Kč

  Šperky Marty Pantůčkové, naší klientky, jste mohli mezi předměty benefiční dražby zaznamenat již loni. Návrhům a výrobě cínovaných šperků se věnuje již devátým rokem, pořádá také vlastní kurzy. U Marty většinou platí, že co kus, to originál, ráda též dává prostor symbolům a motivům s hlubším významem. Fenix může sloužit jako přívěsek na krk nebo coby brož, vsazený v rámečku také coby ozdoba pokoje. Autorka se vyznačuje smyslem pro detail, jak bylo zmíněno, libuje si v hlubších významech, proto umístila do obrázku i drobné uhlíky, jako odkaz k "vstání z popela". Více se o autorce dočtete pod jejím pseudonymem Martapa.

 • Tomáš Rossí: Ornament

  6500 Kč

  Akademický malíř se narodil v Brně, většinu života působí na Vysočině. Absolvoval Střední uměleckou průmyslovou školu v Brně, AVU v Praze, stáž na Accademi di Belle Arti Perugia v Itálii, působil jako asistent na brněnské FaVU. Uspořádal více než dvacet samostatných výstav, dalších padesáti se spoluúčastnil. Ve své tvorbě se často zabývá přírodou a náboženskou tématikou.

 • Justina Hanáková, Jan Vočka, Michaela Vařeková: j-hova

  1000 Kč

  Obraz j-hova vytvořili společnými silami psycholožka, instruktor soběstačnosti a fundraiserka ParaCENTRA Fenix. Nápad na kolektivní malbu pochází z hlavy Jana Vočky, zaměstnance a klienta organizace, který do loňské dražby přispěl vlastním lego modelem bezbariérového auta. Obraz je výsledkem částečně spontánní, částečně promýšlené snahy o esteticky působivý abstrakt.

Záštitu nad plesem převzala primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková

Přihlášení k odběru Zpravodaje

Kontakt

provozovna služeb

ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Kociánka 93/2
612 00 Brno

T: +420 733 589 567
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.pcfenix.cz

Kontakt

sídlo organizace

ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Polní 780/92
639 00 Brno

IČ: 26676826
Datová schránka: 4t8apq6

© ParaCENTRUM Fenix. All rights reserved.